A CSKALEVES (Hdosi Jska)
"Bolond az ember....,ha egyhetesnl rgebbi dolgokra emlkszik kivve, ha kellemes az emlk, vagy valami haszon szrmazik belle." (Samuel Buttler)
Ha valami emlkeimbl soha ki nem sorvad zre kvnok emlkezni, Nagyanym csodlatos befttjeit s salttit idzem meg. s Hdosi nni cskalevest. Nagyanym knnyen teremtette el zselsen remeg lekvrjaihoz, sttlszn befttjeihez s nem egyszer szoborr formlt saltihoz a szksges alapanyagot. Kiment a piacra, megkereste Knnyd bcsit, a falu egyetlen kertszt, zldsg- s gymlcstermesztjt s megrendelte a szksgletet.
Hdosi nni cskalevese esetben ez mr korntsem volt ilyen egyszer. Mert cskt szerezni ahhoz a leveshez, melynek zt, illatt, fknt pedig aranyl sznt tn mg Krdy sem tudta volna tkletesen megidzni, bz' nem volt knny feladat.
Merthogy a cska alaptermszethez a szabadsg rgyelhet lvezete, az erdnjrs, vagy inkbb -szlls, a szabadban ficnkols a jellemz. Emberkzelbe csak zord idk kergethetik. Kemny telek, nagyhav utak, jgtl-htl hajl g erdk. Ilyenkor vetdnek alkalmi csapatokba a rteken, elhagyott telkek kopr udvarain. Keresve-kutatva nmi lelem utn, elszenvedve a krnykbeli hzrzk dhdt csaholsait.
Ilyen csontig hatol tllel gyermekkoromban sokszor ajndkozott meg bennnket a sors. Az Andrs napjn (de nha mr Erzsbetkor) leesett els h Karcsonyra mr akkorra duzzadt, hogy a kocsit kt oldaln feltornyozott htl mg a tuls oldalt is csak gaskodva lehetett ltni. Janurra a flitteresen csillog h mell trsul szegdtt a mindent megbnt hideg, amikor minden s mindenki dideregve sietett az utcn, m leginkbb a kemencesutban rezte jl magt az ember, ahov ilyenkor mg a csahost is illett beengedni.
Ilyen idtjt stlgattak fel s al a cskk a vastlloms fel vezet rten. Hdosi Jskk kertje erre a rtre nzett. Hdosi bcsi vasutas volt egykoron, gy kaphatta meg a trsasg ltal felparcellzott telket, amire takaros kis hzat ptett magnak. Leszzalkolt szaki lvn -egy sszekapcsolsnl zzdott szt egyik karja-lba- egsz nap csak lt fzfavesszs szkben, de elmje eleven volt. Sok jtkot tantott neknk, cskt fogni pedig csak gy tudtunk, ahogy mondta el neknk.
A kicsiny szoba Csibi-klyhjnak platnijn enyvet olvasztottunk. Szaga-illata mr messzirl beleharapott az orrunkba, de a cl szentesti az eszkzt alapon eltrtk ezt a kellemetlensget. Csupn Hdosi nninek volt egy-kt megjegyzse a minden bolondsgra hajland Hdosi bcsit illeten.
A dolgok eredmnyes vgrehajtshoz pontos idrzk szksgeltetett. Pontosan kellett s illett tudni, melyik az az idpont, amikor a cskk seregesen jelennek meg a vasti rten. m ez sem volt elg, mert akkor meg azrt kellett izgulni, nehogy valamifle vratlan jelensg sztriassza az amgy szp szmmal grasszl madarakat. De mg ez sem vot elg! Az enyv olvasztsakor szaporn kellett jrnia a kezeknek, zacskkat, npiesebb nevn staniclikat kellett kszteni, mert ez volt a cskafogs legalapvetbb kellke.
Amikor minden egytt volt, habozni egy pillanatig sem lehetett. Gyorsan beletltttnk egy parnyi csirzt a staniclikba, beleszrtunk pr szem kukorict s lassan, hogy a cskkat meg ne riasszuk, megindultunk a rt fel.
Mentnkben a zacsk hegyes cscskt belenyomtuk a hba, hogy az nylsval az g fel nzzen. Aztn amilyen vatosan jttnk, ugyangy osontunk vissza Jskk kertjbe. A vesszbl font kerts rsein keresztl lestk a trtnendket. Valamelyik lelmes cska elbb-utbb felfedezte a gazdag zskmnyt. Odament s beledugta a fejt a zacskba. m az olvasztott enyv rragadt a fejre s a mi csknk pillanatok alatt Ku-Klux-Klan tagg vltozott. m lthatan nem lincselsre kszlt, mintha inkbb a nem kvnt fejktl akart volna tstnt megszabadulni.
Szokatlan volt szmra a hirtelenjtt vaksg, mozdulatai groteszkk, nevetsgess vltak. S amikor mr tbben strabancoltak farsangi jelmezkben, vad szi-kiltssal kirohantunk a rtre s sebtiben sszeszedtk a tjkozdni s meneklni kptelen cskkat.
A tbbi mr Hdosi nni dolga volt. Nem tudni, hogyan tudta elvarzsolni azt a gynyr srga lt, amely mr a sznvel majdnem jllakatta az embert, az zrl pedig, amelyet most felidzek magamban, meg sem is prblok beszlni. Hibaval prblkozs volna gyis!
m Jskrl, legkedvesebb gyermekkori bartomrl eddig sz sem esett. Jllehet a lertakban legalbb olyan szerepe volt neki is, mint nekem, Hdosi bcsinak vagy nninek.
Jska az elemi iskolban padszomszdom volt. Kibogozhatatlan, melyiknk tlttt tbb idt a msik csaldjnl, n-e nluk vagy Jska nlunk. Mint testvrek. Elmeslni mindazt , ami sszekttt bennnket,meg sem ksrlem. Mindannyiunknak volt-van valaki az letben, aki tanja, rsztvevje lehetett olyan emlkeknek, amelyek nemhogy elhamvadtak volna az Id tzben, de mintha naprl napra jobban krnnek helyet bennnk.
Jska Pcsett vgezte a gpsztechnikumot, a MAHART-nl lpett szolglatba. lett ksbb az els tisztje annak a hajnak, amely az 56-os esemnyek sorn valahol Venezuela tjain hajzva amolyan Patyomkin-fle lzadst hajtott vgre. Vagyishogy megtagadta a hazulrl jv s hazatrsre utast parancsot s inkbb a forradalmi hangulatnak szortott helyet a legnysg s tisztikar krben.
Az esemnyek utn persze Jsknak nem volt ajnlatos tbb trsval egytt hazatrni. Mikzben itthon eszembe-nem-jut nev drmar knnyen felejthet sznmvet rt a hajn trtntekrl, Jska Kanadban telepedett le. Termszetesen a hajzsnl kereste a kenyert. Megbecslt s nagytekintly szakember lett belle. Aztn egyszercsak amnesztit hirdettek az arra illetkesek. Jsknak esze gban sem volt hazatrni, felfel vel karrierje, anyagi krlmnyei s a kanadai tengerhajzsban -elssorban gpszeti krdsek megoldsban- betlttt szerepe ezt nem is igen fontoltatta vele.
m a hazai szakemberek hrt vettk s tudtak Jska szakmailag itthon is szsges, st nlklzhetetlen ernyeirl. Kimentek ht rte s hazacsalogattk. A magyar folyami s tengerhajzs vezrkarnak kiemelked tagjaknt ment nyugdjba.
Ritkn tallkoztunk. Zsebnaptramban benne van a cme, telefonszma. Halottak Napjn futunk nha ssze szeretteink srjnl. Ilyenkor a temet hangulathoz alig ill mdon felidzzk gyermekkorunkat s legkedvesebb emlkeink kzl soha nem hagyjuk ki a cskavadszatot.
Vilgjr ember ltre Jska szinte mindenfajta telt megkstolhatott letben. Kritikai rzkemet s emlkeim valdisgt megersti,ha maga is gy nyilatkozik: jobb levest letben soha nem evett, mint desanyja cskaragjt.
1998
|