SZLFALUM (Szentlrinc)
"Otthon az, ahonnan elindul az ember." (Thomas Stearns Eliot)
Tiszteletre s elismersre ignyt tartva felhvom a kedves Olvas figyelmt, hogy mondandm azonnali megrtshez minimum tven, leginkbb annl tbb letv szksgeltetik. A fogalmak s lmnyek -melyeket emlkeim kk cenjbl vlogats nlkl rnciglok a felsznre- ma mr rthetetlenek s ismeretlenek mindazok szmra, akik lettjuk derekn, netn hajnaln bklsznak a vilgban.
Mert k ugyan honnan tudnk, mi is volt a palavessz, a palatbla, a promincli-cukor, mi volt a vizesnyolcas, hogyan kell a holt paprbl egyetlen mozdulattal staniclit kszteni, ki volt Szentlrincen a belga Szab, ki a Kuka, a Vak Jska? Meggrem, ha ilyesfajta dolgok kerlnek tertkre, mindent -netn a szksgesnl bbeszdbben- meg fogok magyarzni.
Ennyi bevezet s va int figyelmeztets utn itt az id, hogy belevgjunk a dolgok kzepbe. Ehhez a Dante Pantheon kiads, 1930-ban kszlt lexikon fellapozsa szksges. A VI. ktet (Reb-Zsr) 3530. oldaln a kvetkezt olvashatjuk:
Szentlrinc. kk. Baranya vm., szentlrinci j., 2762 lak. Jrsi szkhely. Vasti lloms. Tglagyr. (A kk. kiskzsget, a vm. vrmegyt, a lak. lakossgot jelent. Ennyi!)
Azrt eltlt m valamifle bszkesg e sorok olvastn. Mert ime, mg alig tlttem be els vemet, mris benne vagyok a lexikonban (ha kdoltan is). Teller Ede, Gbor Dnes s a tbbi Nobel-djas egy letet kepesztettek azrt, hogy ez velk megtrtnhessk. n meg, nini!, mris benn vagyok. Mert ha drga Szleim "ahelyett" mondjuk moziba mentek volna, Szentlrinc ezidtjt csupn 2761 lakossal dicsekedhetett volna.
De ppen akkoriban a Kiss-fle korcsmban nem jrt ott a rengszakll, zsroskalap vndor, kinek msfl mzss felesge mlytz hangjval a legszebb operahzi baritont is fellmlta, ha megszlalt. Mrpedig megszlalt! Mert ha Pnzr bcsi, aki llshalmozknt kisbr s levlhord posts is volt egyszemlyben, kora reggel s alkonyattjt kidobolta, hogy Kiss-korcsmban mozielads lesz, akkor bizony tdult oda a np. Heltai "Jnos" bcsi mr feltallta a "mozi" szt, a gzlmpktl fnyl pesti utckon sorra nyl mozik ontottk a cowboy-filmeket, rzelmes romantikkat. Itt Szentlrincen csak a Kiss-korcsma lmnye jutott a plebsnek. Maga a kszlk, amelybl alig kivehet formk s alakok surrantak a legyek sr ltogatstl elmocskoldott falakra, alighanem egyedi darab volt.
Nem is elektromos rammal mkdtt. Egy petroleumlmpra hasonlt szerkezet gett a homortkr appart eltt, ami aztn tvilgtotta az eltte elsuhan kpeket, amelyen felismerhetetlen alakok vgeztek felismerhetetlen dolgokat. A gp mgtt llt a rengszakll s kezvel tekerte a filmet. Hol lassan, hol gyorsabban. Mikor mihez volt kedve.
Ksrzene nem volt a filmhez, de minek is lett volna. Az olajos padln kucorg kznsg -hacsak nem hozott magval hazulrl smlit vagy hokedlit-, olyan zajt csapott, amin mg a New-Yorki filmharmonikusok sem tudtak volna thatolni.
A kznsg mindenre reaglt. Ha felismerni vlt valamit, azt azonnal kommentlta. Vita csupn azon volt, de azon aztn nyomban, jl ltta-e a megnyilatkoz azt, amit elismertetni kvnt, nem inkbb az trtnt-e falon, amit a msik ltott. Ebbe a kakofniba drrent bele a tnsasszony bassz-baritonja csendre intve a zajongkat. Ettl a hirtelenjtt drrenstl apr darabokban hullott pr morzsa a saltromfolt vakolatbl, csend azonban nem szletett s az elads ment tovbb.
A bassz-bariton kzben szmolta a bevtelt. Kt tojsrt egy szemly mocskolhatta be magt az olajos padlval, egy kopasznyak, otthon semmire nem men csirke-epigonrt mr ngyen ronthattk a levegt.
Az elads rvid volt s bds. A rvidsg a rengszaklln, a bdssg a kznsgen mlott. gy ismerkedtnk a XX. szzad kultrjval s technikjval. Amit egy helesfai, kacstai vagy bicsrdi aligha mondhatott el magrl, miutn a rengszakllnak oda zsennt volt elmenni.
A korcsma tszmszdsgban volt a parkia. Vagyishogy tisztessges legyek: a parkia mellett volt a korcsma. Mindegy! Egyms mellett voltak! A rangsort legfeljebb az befolysolhatta, melyik mintzmnyt ltogattk tbben a falubl.
A parkia laki ezidtjt Marton Sanyi bcsi a plbnos s Magosfldi Pter tisztelend r, a kpln voltak. Sanyi bcsi vtizedek ta szolglta a falut, de gyis mondhatnm: a falu szolglta t. Sanyi bcsi szeretett lni, sokak szerint tudott is. Knny volt neki -mondtk a rosszmjak- nem volt felesge, gondja-baja nem sok akadt. Szerettk, becsltk a faluban s Sanyi bcsi sem volt rest, is szerette a falujt. Hol itt, hol ott vendgeskedett. Ahov hvtk. s hvtk szpszervel.
Szvesen itta meg a lesavanybb karcost is, nnepi ebdeken, keresztelkn s minden affln, amikor s ahol tertve volt az asztal. Sanyi bcsi nem vallott szgyent. Gargantuai tvggyal fogyasztotta a felknlt jkat. S ha elkerlt a krtya, napestig ott maradt, szorgalmasan kontrzgatva a hebehurgyn bemondott ultimkat. Plbnos rnak ilyenkor senki nem szltotta. Sanyi bcsi volt majd' mindenkinek. Csak a szentesebb regasszonyok rncoltk homlokukat, amikor a bortl mr kiss mmoros uruk nemcsak lesanyibcsizta, de le is teremtette a Fensges Mindenhat helyi kpviseljt, mert az a kvnt tk helyett pirossal jtt vissza.
Aztn Sanyi bcsi kezbl a fnke kittte a krtyt. Nagy tisztessggel temettk el s helyt Magosfldi Pter atya, az immr plbnoss avanzslt utd vette t. Az j plbnosbl azonban sohasem lett Pter bcsi, hta mgtt legfeljebb "leplbiztk", de mindg tisztelettel idztk hosszra nylt, egymsra igencsak hasonltgat prdikciit.
Csak egyszer jrt krl a hr, hogy G. Pista egytt stlgatva vele a kastly szpen gondozott kertjben, nagy nevetsek kzben azt mondta az atynak: "nagy franc vagy te, Pter!". Senki nem tudja, mirt merte megengedni magnak mindezt Pista, de ht aligha is tartozott ez a dolog brkire, csupn kettejkre.
Azrt a hr miatt csak vgighullmzott a falun a megrknyds. Mghogy franc! A Plbnos r! Krisztusanyamrija, ht hov jutottunk?
G. Pista a falu dandyje s Schumacherje volt egyszemlyben. Apjnak jlmen vegyeskereskedse volt, ugyan volt a helyi bank tulajdonosa is s v volt a lexikonban idzett tglagyr. Pista ht megtehette, hogy napestig semmit se csinljon, azazhogy -ahogy ma mondank- a hobbjnak ljen.
Mert Pista az automobilok szerelmese volt. vente -ha tehette tbbszr is- cserlgette-vltogatta autit, a Fiat Topolntl a sport-szuper Borquardig mindene volt. s szguldozott velk szpen. Egyszer mg egy tihanyi autversenyen is rszt vett s biztokosa volt egy alrsnak, melyet Nuvolaritl, a gdlli orszgton vilgrekordot felllt vilghres olasz autversenyztl kapott.
Egy zben a faluba akkor frissen odateleplt fiatal orvosnak akart kedvet csinlni autvsrlshoz. Magam is ott ltem a kocsiban, amikor mindez megtrtnt. Pista kivitte Jskt, a fiatal orvost Cserdiig, ott a "ftri" keresztnl megfordultak s Pista nekiiramodott Szentlrincnek. A Lrinc fel enyhn lejt ton a tvig nyomott gztl az aut nekoilendlt s egyre gyorsabb iramban szguldoztunk a hepehups makadmon.
n fltem, nem tudom Jska hogy volt vele, de egyszercsak Pista megszlalt bszkn mutatva a tachomterre:
"Nzd, Jska, nyolcvannal megynk!"
Krisztusom! Nyolcvannal? Imdkoztam, hogy rjnk mr a Cselekdomb aljig, onnan fefel visz az t, majdcsak megszeldl ez a szrny masina.
gy trtnt! Aztn Jska maga is kedvet kapott a dologhoz, mert hamarosan vett magnak egy favzas DKW-t,amit a cspkeld nyelvek csak Deutsche Kinder Wagennek becztek.
Jska ezt aztn Pista sznni nem akar direkcii szerint polta, vezette, ptyolgatta. De arra, hogy akrcsak egyszer is kiprblja, mit br ki a DKW a cserdi ton sohasem kerlt sor.
Miknt artra sem, hogy mint G. Pista tette, valahnyszor a voln mg lt, vezets kzben fehr szarvasbr-kesztyt hzzon a a kezre.
Helyette inkbb elvette felesgl desanymat. gy lett a nevelapm. De errl majd egyszer, ksbb.
1995
|