KUNSZAB RKUS (legkedvesebb rsom)
"Szeretem a magnyt akkor is, amikor egyedl vagyok!" (Renard)
Ott,ahol a Juhsz-Gyula nekelte tpi Krisztus megkopott keresztje ll, hromfel fut az t. Ha "igenysen mgy az embr",akr Csongrdig elballaghat, ha meg kedve s ideje is van hozz, akr Tokajig is. A jl karbantartott Tisza-gton persze csak gyalogszerrel, legfeljebb ha biciklivel, mert mr a tpi elgazsnl soromp llja tjt annak, akinek akr motorral, akr autval volna kedve szguldani a betonsmasg gttetn.
Ha balra veszi az irnyt a haland, Tpra jut. Azt hinn az ember, hogy nagy mgonddal s hozzrtssel szerkesztett skanzenbe jutott,holott csak megronthatatlanul rzi vszzadossgt ez az zig-vrig halszfalu.
(Hazuds vagyok m, mert az jgazdagok felfedeztk Tp csodlatos magnyossgt, hangulatt, fknt pedig a csendet,amely krlleli, gy most mr kivagyi palotk is mutogatjk magukat a gt mgtt.)
Ha meg jobbra kanyarodik a vndor, legott tjba akad a Krsi-fle halszcsrda, kzvetlenl a Tisza-parton. Jfle harcsaprklttel enyhtheti ht az errejr, s olyan tpedett-tsztj, prkltszalonns trscsuszval fejezheti be lakmrozst, hogy mg a mesebeli kirlyfi is ezt vlasztan a cskjra hes Csipkerzsika helyett.
Nem kell sokig felfel menni a parton, amely szolidan smul hozz a Tiszhoz, amg az ember az ezstszrkn blogat fzek rnykban olyan csendre lel, amely mg a legignyesebb remett is megihletn. A Tisza csendesen hmplyg s megbocsthatatlanul, megigzen szke. Olyan, amikor akkor is lehetett, amikor a klt megnekelte, miknt radt meg haragjban.
Nha idehallik a Lippai-fle fatelep frszgpeinek csendes suttogsa, m mintha sejten az is, hogy itt nincs helye a zajnak, letompulva, lmosan bukik a habokba.
Kedvenc helyem volt ez a partszakasz. Itt ereszkedtem vzbe, hogy lesszak az akkor mg egyetlen hdig, kikergetve magambl a fradtsgot, amelyet a mindennapok monotnija prseltek belm.
Mg htamon volt dunntlisgom tojshja, minden prblkozsom ellenre sem sikerlt gyorsan beletanulnom a "clszr szgny embr" ritulis szoksaiba. ""-zni mr tudtam, lveztem is nagyon, sohasem tvedtem,mint teszik azt knnysly operett-bonvivnok feltuprozott szerepeikben.
Nos itt, ebben a fzesben tallkoztam elszr Kunszab Rkus bcsival, akirl akkor mg azt sem tudtam, hogy Rkus, kivltkppen pedig azt nem, hogy Kunszab.
Els pillanatban lttam, hogy ezt a figurt az let Mrtl vagy Tmrknytl krte klcsn, vagy -ami valsznbb- hogy Mra s Tmrkny nap mint nap tallkozott ilyesfajta "embrkkel".
Fiatal voltam s dunntli. Rvid nzelds utn, vzbeszlls eltt beszdbe kvntam elegyedni a parton l halsszal. Mert az volt az istenadta! Le sem merem rni, milyen is volt valjban, a kedves Olvas azt hinn, valamifle npsznmbl mertem tapasztalataimat. Pedig nem! Az reg halsz maga volt az etalon. A mrai,a tmrknyi, a npsznmi! Zsros kalapja all rakonctlanul bjtak ki szes hajszlai, borotvlatlan volt s barnra cserzett br. A tajtkpipa hinyzott csak a szjbl, hogy mr mriczi is legyen. Csendesen nzte a vizet,de az is lehet, hogy nyitott szemmel aludt, lmodott.
Nekilltam a magam serte-pertl mdjn, hogy szra brjam. Pereghetett a nyelvem, az reg csak nem mozdult. Csak amikor mr bizonyra elviselhetetlen lehettem szmra, nzett rm olyan szemmel, amelyrl azt szoks mondani, gyilkolni lehet vele. Megrtettem a sz nlkli zenetet, beleereszkedtem a vzbe, m szs kzben egyre fojtogatott az a tudat, hogy valamit elrontottam.
Msnap ugyanott mentem le a folyhoz, az reg akkor is ott volt. Vagy ott maradt. Mert pontosan ugyanott s ugyangy kuporgott, mint ahogy tegnap tette.
Most mr vatos voltam. Csak annyit krdeztem tle, sikere volt-e tegnap, netn ma. A pillants, amellyel rendreutastott, ugyanaz volt, mint a tegnapi! Mr csak nem hagyom magam -gondoltam-, s az elkvetkez napokban mindg meglltam mellette, m a ksznsen kvl, amit furcsa mormogssal fogadott, egy szt sem szltam hozz. Napok mltak el, de mintha rezni vltem volna, hogy mr elviselhetv (no j! legfeljebb eltrhetv) vltam szmra.
Lehetett mr tbb hete, amikor egyszer vzbeszlls eltt megszltott: "Oszt tud-e az ifijr blst jtszani?"- krdezte. Mindennm krtyajtkban otthon tudhattam magam, speciel a bls, azaz az alss volt,amihez a legkevsbb konytottam. "Tudok!"- mondtam. Ezzel a rvid szval kezddtt meg majdnem kt vig tart bartsgunk. Zsros kalapja all elhalszott egy felismerhetetlenl sszekoszoldott kteget, amirl ksbb kiderlt, hogy krtya volt egykoron, de az nem mindg, hogy melyik az eleje, melyik a fonkja.
Az, hogy nem vagyok bls-bajnok, hamar kiderlt. Az, hogy az reget Rkusnak hvjk, csak ksbb.
Megprbltam szavaimmal vatosan krltncolni, htha kiderthetek rla egyet s mst, de hamar megreztem, hogy minden prblkozsom hibaval. Amikor megtudta rlam, hogy pcsi vagyok, szinte sajnlkozott. "Szp vros -mondta- oda vontam be harmincba, a kettes tzrkh'. De n itt fmgyk a gtra, oszt ha a fd gmbly nem vna, lthatnm akr a hortobgyi gulyt is. Mrahalomig gy is elpisloghatok. Ott maguk tekergethetik a nyakukat, nem ltnak mst, csak hgyet. lg sajnos!"
No Sndor! Itt a "mit nekem, te zordon Krptoknak...." rkkn l filozfija!
Kt v mlva egy kstavaszi napon megkaptam az rtestst, miszerint krsemre thelyeztek Pcsre. Boldog is voltam,meg nem is. Addig mr majdnem szgediv vltam, megszerettem a vrost, kivltkppen az "embrket".
Mr csak a bcs volt vissza Rkus bcsitl. Megtrtnt az is. Akkor mondta el, vagyishogy inkbb dnnygte maga el, hogy hrom ve vesztette el felesgt,s hogy abban a kalyibban lakik, amely a gt tloldaln dledezik, s amely mintja lehetett a Fekete Istvn ltal meglmodott Matula bcsi kunyhjnak. Akkor tudtam meg, hogy Kunszabnak hvjk, hogy bszke lehetne unokaccsre, a hress vlt ttmsi nprajztudsra, rra. Tbbet azonban akkor sem.
Szerencst kvnva egymsnak vltunk el, s mig elrzkenylk, amikor felidzem bcsjt: "Hinyozni fog nkm az ifijr, csak remlni merm,hogy n is magnak!"
Ennek a mondatnak kitrlhetetlen emlke knyszertette ki bellem ezt az rst.
Kt vtized mltn jra arrajrtamban a Krsi-csrdban ebdeltem. A kiads lakoma utn felkerestem a z t a helyet.
res volt!
A fzek most is szomoran blogattak a vz felett, s n lttam,hogy Rkus bcsit siratjk.
(Utirat 2005 okt.28-n)
Ha valaki arra vetemedik, hogy gondolatait lerja s mginkbb arra, hogy azokat msoknak is hozzfrhetv tegye, fel kell kszlnie rzseinek, gondolatainak, hangulatnak fogadsra akr akknt is, hogy a msikban, az Olvasban merben ms, az eredeti szndktl eltr rzsek, gondolatok tmadnak. Egy rs rtkelse, a felkeltett rzsek hfoka ht elssorban az Olvasn s rzsein mrhet le. Irodalomtrtnszek, stilisztk, rselemzk nem egyszer megmagyarzzk, mit is akart mondani az, aki kzhrr teszi mindazt, ami benne drmbl s belle kikvnkozik. Fenti rsom alcml ezt a szsszenetet "legkedvesebb rsom"-nak titulltam. Meglehet van rtkelhetbb, tn szebb, gondolatbresztbb, hangulatosabb, egyszval fogyaszthatbb is ennl, de n Kunszab Rkussal, miknt a klt Pegazussal, vissza tudtam s tudok brmikor szrnyalni oda a Tisza-partra, ahol a fzek, a Tisza s Rkus bcsi mellett s mgtt ott hzdik meg visszahozhatatlan ifjsgom. Tn ezrt is hiszem (mert mikzben jrartam, ismt treztem!), hogy ez az e g y i k legkedvesebb rsom. Tartoztam ennyi magyarzattal a kedves Olvasnak, akinek jelenltt s gondolataimmal val ismerkedst meleg szvvel ksznm!
2002
|