CZ.MT 1945-BEN ("azok" az vek)
Cz. Mt magateremtette halastavas tanyja ott hzdott a Cserdibe vezet orszgt mentn a Cselekdomb aljban. Srn bentt boztosba burkolzott a tanya, mg a hatalmasra ntt szomorfzek sem rulkodtak arrl, hogy az elhagyottnak tn csalitosban ember lakik. A dledez istlln s a tavaszonknt jrameszelt kalyibn kvl semmi sem sejttette, hogy ott bizony let folyik. Ha ugyan letnek lehet nevezni azt, ahogy Mt tengette ott lassan ml napjait.
1920-ban Mt gy hatrozott, hogy meggazdagszik. Erre legalkalmasabbnak azt tartotta, ha elmegy Belgiumba bnysznak, ott eltlt kt-hrom vet, aztn hazajve gondolkodhatik azon, kitl, hol s mennyi fldet vsroljon, s mg akr asszonyt is kerthet magnak.
El is tlttt Mt odakint nhny vet, kzben megismerkedett a szocildemokrcival, halvnyan derengeni kezdett benne valami, amit szocilis rzkenysgnek, munksntudatnak, igazsgkeressnek neveznek, aztn mindezzel s cseklyke sszegyjttt vagyonval (nem volt az csak vagyonka!) hazatntorgott valahogy. m a vilggazdasgi vlsg, amely mg a Rockefellereket sem kmlte, Mtt egyszeren fldhzcsapta. Csak annyi ereje maradt, hogy megvegye ezt a falutl messze es, egykor szebb napokat ltott tanyt. De mert fldvsrlsra pnze mr nem akadt, szorgos munkval halastavat sott, abba teleptett nhny mzsnyi halat s ettl kezdve ltta el az ilyen irnyban korntsem ignyes falut egy-egy nnepi halvacsorra valval.
De mert a kint felbredt munksntudata arra sztklte, hogy keresse, kutassa az igazsgtalansgokat, s mert ebbli tapasztalatainak s felismerseinek hangot is adott, Mt letnek klns korszaka ksznttt be. Ez volt Mt letben a "No, idefigyeljen, Mt!" korszak. Merthogy Pusks fszolgabr uram mindenkor gy kezdte mondkjt, ha Mtt maga el idzte faluszerte harsogott s lztnak titullt beszdei miatt. Mt ilyenkor mindg knyszer fogadalmat tett megjavulst illeten, m alig lpett ki a fszolgabri arbortum krnyezetbl, mris harsogta vlemnyt az urakrl, akiket summzva egyszeren csak gazembereknek tartott.
Elg sokig tartott Mt letben ez a korszak, m amikor a hbor elvonult, j titulust rdemelt ki Mt, j korszak ksznttt r. Ezt a korszakot "Mt-r" korszaknak is hvhatnnk, hiszen r lett itt egyszerre mindenki a suszterinastl a fispnig bezrlag. Megntt a falu haltelek irnti tvgya is, gy Mt ha gazdagnak nem is tudhatta magt, jobb letet lt, mint addig valaha.
m azon a szmra gygythatatlan csaldson s atrocitson, melyet a felszabaduls ksbb szentnek mondott pillanataiban kellett elviselnie, nemigen tudta magt tverekedni.
Az trtnt ugyanis, hogy a front elvonulsa utni napokban egy orosz katona elrekvirlta Mt egyetlen s nlklzhetetlen gebjt. Mt ugyan tiltakozott a mernylet ellen, de haragjt, mrgt s fknt kesersgt nem tudta knyrlett vltoztatni. gy ht Mt kedvenc lova hadbavonult. Rejtly, miknt vehette hasznt annak brmifle hadsereg is, hiszen a gebe olyan sovny volt, hogy azon szinte vidman keresztl lehetett ltni.
Mtnak pnze arra sohasem volt, hogy j paript vsroljon magnak, bnatt s kesersgt gy egyenltette ki, hogy a falu ftern most mr a felszabadtkat szdta fennhangon, br szidalmaibl jutott bven a mg mindg szolglatban lv fszolgabrnak is. Akinek viszont az esemnyek ugyancsak megnyirbltk hatalmt s aki gy knytelen-kelletlen el kellett viselje Mt fodrozd haragjt. (Mg az is lehet, hogy titokban egyetrtett Mtval.)
Hol volt mr az a kor, amelyben Pusks fszolgabr r parancsra lassan vgiglpkedett kt kakastollas csendr a falun s mg a Jraik hatalmas komondorai is behztk flket-farkukat a mltsgteljes vonuls lttn.
Mt "r"-sga azonban nem tartott sokig, Miknt sok msok sem, de errl most ne essk sz.
Klr Miska, a falu kommunista prttitkra felismerte Mtban a sorsban megtpett, kisemmizett agrrproletrt s addig agitlta Cz. urat, amg abbl elvtrsat nem sikerlt faragnia.
Klr Mihlyt az egsz falu rendes embernek tartotta. Nem is hvta senki Klr elvtrsnak, Miska volt az mindenkinek. Mtnak is. Akinek mltjval persze lehetett pldlzni, a aki lpten-nyomon teregette ki mr-mr unalmass vl panaszt minden frumon. Legendsak voltak a falugylsek (akkor mg nem gy hvtk azokat), a prtnapok s egyb rendezvnyek, ahol Mt dhtl dagad erekkel s vrsre vlt kppel kvetelte: adjk vissza neki a tle igazsgtalanul elvitt lovt. Trdhetett a gyls brmivel, arra bizton lehetett szmtani, hogy Cz. Mt akr napirend eltti felszlamls formjban, akr zrszknt, de kretlenl is mindg felkerl a napirendi listra.
Klr Miska hiba kapacitlta Mtt, ugyan szokna mr le errl az ostoba kvetelzsrl. Mt azonban jogaira s "munksmozgalmi mlt"-jra hivatkozott s egyre hangosabb vlt. Mr mintha inkbb teherr, mintsem pldakpp s hivatkozsi alapp vlt volna Mt kzszereplsben val jelenlte.
Kizrsra s a falu aktyv politikai letbl val eltvoltsra nem volt elg ok Mt hangoskodsa. Kapra jtt azonban 1948, a szocdem s kommunista prt egyeslsi ceremnija. A prt tagjainak szmot kellett adniok nemcsak hsgkrl s elktelezettsgkrl, de politikai felvilgosultsgukrl is.
A bizottsg, amely hivatott volt mindezt mrlegelni s megvizsglni, igen szp szm volt. Helyet foglaltak benne a falu politikai szerepli, ott voltak az (akkor mg szentlrinci) jrs aktivisti, kztk az ugyancsak faluszltte, zsellrbl lett jrsi titkr, a ksbb megyei tancselnk-helyettesknt ismert dr. (!) F. Jnos is. De ott virtott a megybl is egy nagytekintly elvtrs az asztal mellett, belle ksbb igen magas funkcionrius lett, akinek nevhez a "hrom T" (tmogat, tr, tilt) fogalma ktdik. (Fiatalabbak ne prblkozzanak a megfejtssel, az regebbek pedig aclozzk meg memrijukat s rgtn tudni fogjk, kirl is beszlek.)
Mkdtt ezidtjt Szentlrincen egy megyszerte jhr vasuti resti, minek tulajdonosa bizonyos Hornicsek r volt. 160 centis magassghoz (vagy inkbb alacsonysghoz) tekintlyes termet jrt, olyan ember volt, akit knnyebb tugrani, mint krbefutni. Hatalmas, golyszer tar koponyja holdvilg-szeren csillogott. Konyhja hres volt, mint minden vasti restinek abban az idben. Kzismertsge kiterjedt falun kvl is s rostonsltjei, messzirl illatoz brassi aprpecsenyi, vels pacaljai s egyb fnomsgai sokszor tntek el ideltogat vrosi mltsgok inyencsgre hes gyomraiban. Hornicsek t ht ismert ember volt a krnyken.
Mt letben bekvetkezett a szmadsok rja, azaz a tagfellvizsglat. Faggattk is bartunkat mindarrl, amirl egy ntudatos proletrnak tudomsa kellett vn' legyen. m Mt nma maradt, mint halai ott kint a Cserdibe vezet tmenti halastban.
Amikor mr minden prblkozs fiaskt vallott, Klr Miska szemben felcsillant a remny, hogy kpes lesz Mt tehetetlensgvel megbirkzni s rendet tenni az e tekintetben resnek tn fejben. A bizottsg feje felett lg Rkosi-kpre mutatott s fennhangon krdezte Mttl:
"De ezt az elvtrsat csak megismered, ugy-e?"
Mt arcn elsmultak a rncok s boldog mosollyal felelte:
"No hallod, mr hogyne ismernm fel. Ez Hornicsek r, a restis!"
Klr Miska elspadt, Mt az alapszervezeten kvl tallhatta magt s csak nagyon lassan szokott le arrl, hogy elrekvirlt lovt visszakvetelje.
Mert r akkor mr bz' egyre kevss hallgatott brki is.
1997
|