ARS LITERATURICA (avagy gondolatok az rogatsrl)
A hrneves r, irodalmr, esztta, kritikus figyelemremlt gondolatait olvasom. Nagy odafigyelssel s tisztelettel, amilyen a magamfajta rogattl elvrthat.A szerz hatalmas tablt fest a jelenkor magyar irodalmnak megannyi gondjrl-bajrl s szenvedly nlkl -m flrerthetetlen ellenrzssel- szt ejt az irodalom kertse krl llkod "fzfaflesgek"-rl.
"Tz ember kzl ma egy felttlenl rssal foglalkozik -mondja az irodalmsz-, anlkl, hogy eldnten: kihez, mit s mirt akar szlni!" Nos, ez volt az els dfs, amely tovbbgondolkodsra serkentett. Merthogy n is egy lennk a tz kzl. Most ht csak azt kell vizsglnom: tudom-e, hogy kihez s mit akarok szlni s voltakppen mirt is lk nha rgpemhez, hogy szavakba ntsem magam.
Igen! Tudom!
Msoknak akarok nmagamrl, nmagamhoz akarok msokrl beszlni, szlni.Folyamatosan. Bevilgtani a sokszor meg sem pillanthat llekzugokba, elhalszni krges emlkhadak all a rgmlt pillanat pasztell-szsszenett, s jralni az jralhetetlent.
Aztn mit is rok? Ht mindent! Mindent, ami n vagyok-lettem attl, ami tviharzik rajtam, ami ettl bennem s bellem szublimldik.
S hogy mirt? cska vlasz lenne, ha azt mondanm: csak? s n azt mondom: csak!
Mert ha lerom mindazt, amit lerok, megknnyebblk, szomorbb vagy boldogabb, trelmetlenebb vagy remnyteljesebb leszek, de megsokszoroz a pillanat-adta nmagam, mlyebben, tbbet s tn mg tbbszr is lek.
"Kros tnet ez a grafomn emberhad"- folytatja elmlkedst az tsz. mbr mintha kihallanm: nemcsak emberhadra, de a jelensgekre s krlmnyekre, mondjuk ki: a trsadalomra is rtette a flre sem magyarzhat diagnzist.
Szval, hogy baj van a trsadalommal? Hogy megannyi kros jel s jelensg miatt szksg-analzisre szorul? Nos, ht akkor egyenesben volnnk.
Beteg, de legalbbis krtnetes a trsadalom, gygythatatlannak tn szimptmkkal kszkdnek tagjai, akik kzl egyik-msik (minden tizedik!) tollhoz, rgphez nyl, kirja magbl feszltsgt, szerelmt, terveit, remnyeit, mltjt.
"Aktv hallgats helyett passzv zajkeltssel foglalkoznak a grafomnok" - vdol a tuds. s trsadalmi szempontbl bizonyra igaza van. gy ltja, hogy mindezt az energit msra, hasznosra is lehetne s kellene fordtani s nem haszontalan, tttelesen bnsnek, st trsadalomellenesnek deklarlt akcikra, tevkenysgre. Lm: aspektus dolga minden. Ez is!
"Az rssal foglalkozk aztn egyfajta paranoid attitdt vesznek fel, s jtsszk Don Quijott, donquijotei ptoszok nlkl, vvjk a maguk szlmalomharct s nem tudjk mi ellen".
Biztos igaza van. De be kne ltnia: szorult egy vilgban lnk, s "harcunk" -ha szksgt rezzk, hogy legyen- csak nmagunk ltal ismert s elismert premisszk ellen tmad, vvnunk csak ernknek megfelel ellennel mernk, tbbre nemcsak kpesek, de btrak sem vagyunk.
Vagyishogy ez a befel-kacsintgats, ez a kutya-farka-krl rohangls, ez a paranoid attitdsg minden rember szmra narkotikum, szksg, eleven er. Kpessgtl, kszsgtl s tn kicsit az rtelemtl is fgg: mgis mennyire fggetlen gondolat-szljtl, mennyire absztrahlt trsadalmi, emberi s filozfiai rtelemben, egyszval: mennyi nem felesleges teljesen belle. Mennyi kpes szolglni rjt s mennyi -ha van!- az olvast.
Mert mindvgig remlem, hogy a szerz nem a profi rkrl beszl. mbr azt is: nem a magamfajta fzfapotkrl. Inkbb csak a publiklst kereskrl. Mindegy, ha mr vdekezem, folytatom tovbb.
"Ezek az emberek aztn befel-szemlldsk kvetkeztben annyira sszekutyuljk magukat, hogy mr nmagukkal sem nyugszanak!" - tesz pontot gondolatai vgre az r.
Mgiscsak rlam (is) beszl! S szmomra nem is adhatott volna jobb slusszpont. Mert taln egy kicsit tnyleg gy van. Befel nzegetnk, boncolgatunk, zlelgetnk, szintetizlunk, indokolunk s kzben ezernyi oldalrl vizsgljuk a dolgokat s benne nmagunkat. Ilyenkor olyan sok nmagunkkal tallkozunk, hogy egyrtelmen, vilgosan, definitve nem is tudjuk, milyenek is vagyunk voltakppen. Legfeljebb azt, hogy ilyenek is, meg olyanok is, mindenflk.
De ha gy van akkor megadjuk magunknak grafomnoknak az a tbbletet, amit az nmagunk-krelta laboratriumainkban nmagunknak s msoknak lltunk el. Hogy szebbnek, tsrtalmasabbnak, rtelmesebbnek ltsszk ettl a vilg.
Hogy ekzben elidegenednk egymstl, a vilgtl s dolgaitl? Istenuccse gy van!
De flretolom az rgpet, letszem a tollat, s tbb egy gondolatomat sem vetem paprra, hogyha az tsz, tsz-emnbertrsaim fogadjk, grni merik, hogy enlkl nem lesz okom elidegenedsre, nmagamhoz val meneklsre s a vilg egy icipici megvetsre.
(Utirat 2005 novemberben.)
Mr azon is gondolkodtam: rdemes-e, illik-e s szksges-e brmit is hozzfzni tbb, mint 13 ve szletett gondolataimhoz. gy vltem: igen! Mert ebben a felgyorsult, ritmusban nha kvethetetlen s kvetkezetlen vilgban egyre inkbb azt rzem: igaza volt s van az tsznek mindabban, amit egykor Pythia ksei utdaknt elmondott. Megregedtem? Magam is konzervatv mdon szemllem a dolgokat? Nem! Ez ellen tiltakozom! (Ettl persze rgtn gyanss vlok magam eltt.)
De a nyitottsgnak, a tartalmatlansgnak, a bulvarizmusnak az a fajtja s fknt mennyisge, amely elrasztja a ma "irodalmt", inkbb aggaszt s elkerest, mintsem remnyt-ad abban a tekintetben, hogy a "Gondolatok a knyvtrban" klasszikus gretei s kvnt eredmnyei megvalsulhatnak.
1992
|