KT SORS, EGY LET (letutak.-II.)
"Amit az ifjsgnak a klvilgban kell megtallnia, azt az reged ember nmagban keresse." (Carl Gustav Jung)
Jancsival a gimnzium els vben hozott ssze a sors. Ha van szerelem els ltsra, kell lennie bartsgnak is ugyanebbl a fajtbl. Mi ennek az "els ltsnak" estnk ldozatul. Kitart, majdnem tven vig tart, csak a hall ltal szjjelszaktott bartsgunk igazolta vrakozsainkat. Pedig mind kvl, mind bell egy sszefrhetetlenl ms vilg kpviseli voltunk, felfogsunk mindarrl, aminek mentn letutunkat alaktottuk, szges ellenttben llt minden elvrthat egymshoz-igazodssal szemben tmaszthat kvetelmnnyel.
Kezdjk mindjt a kls jegyekkel. Jancsi legalbb hsz centivel alacsonyabbrl ismerkedett a vilggal, mint jmagam. A kamaszods akcelercis veiben ez a klnbsg mg ntt is valamelyest. Az gy kpzdtt klnbsgbl szrmaz groteszksget egyszeren hangslyoztuk. Valahnyszor egytt jrtunk-keltnk (s ha tehettk, gy is volt) Jancsi mindg az ttesten, a jrdaszegly mellett masrozott, n meg a jrdn, amitl aztn a klnbsg nevetsgess vlt. Amolyan Zoro-Huru llapotban stlgattunk, srn feltve egymsnak a gyermeteg krdst (gy persze, hogy lehetleg minl tbben halljk!) "milyen id van odalent?" vagy "nem szdlsz ott a magasban?"
A klssg azonban nem minden, st ha termszetnket vesszk grcs al, akr azt is mondhatnm: bakfitty! A vilgszemllet, az alaptermszet, a dolgokrl val tlkezs, a msokhoz, mindenhez igazodni tuds s akars klnbzsge, az mr dfi, az volt igazn izgalmas. Alighanem megfogalmazhatatlanul ezt kerestk mr akkor is egymsban, amikor mg nem szoks, hogy az embernek elkpzelsei, tervei legyenek a vilggal. Legfeljebb elvrsai. Az vek mltn ezek a klnbsgek risiv nttek. Jancsiban n a jvt lttam, jllehet halvny sejtelmem sem volt arrl, milyen is lesz a jv Tn mert Jancsi szabadossga, trvnyt s megktttsget nem ismer hnyavetisge mellett a ma Ganxszta Zolee-fle pkhendisg btran elbjhatott volna. Jancsinak semmi nem volt szent.
Csak az Olvas erklcsi rzsnek tiszteletbentartsa miatt hallgatom el klnfle manipulciit, lzadsait, fennhjzsait. Amelyek mg a mai erklcsi normkat is bven tllpnk. Kromkodsai eget ostromlk voltak, m elgondolkodom, a hasznlt szavak s fogalmak miknt nyerhettek polgrjogot a mai legifjabbaknl. Mert tessk csak egyszer iskolai kirajzsnl belehallgatni a 7-8 ves nebulk trsalgsaiba.
Emellett Jancsinak mindg lzadhatnkja tmadt. Minden jelensget bszavan kommentlt, ellenszeglt a legjobb indulatoknak is, ntrvnyszeren lte lett, szabta s hatrozta meg szlesretrt korltait.
Bld viccei ma is mosolyra dertenek, jllehet nem egy kzlk otromba volt, estenknt srt, bnt, nha mg megalz is. Elttem van az a trfja, amely egy falusi kertsre kifggesztett hirdets nyomn szletett.
"Naposcsibk minden mennyisgben kaphatk!"- gy a felirat.
Jancsi bement a hzba, egy rn keresztl faggatta a csibenevel hzasprt, kikrdezve ket az ltaluk ajnlott csirkk biolgiai egytthatirl, a nevelssel s tartssal kapcsolatos elrsokrl s a tanknyvekbl ellesett ismereteivel folyamatosan bombzta az egyre jobban elall emberprt. Aztn rtrt a leglnyegesebb krdsre: valban minden mennyisgben kpes-e, hajland-e szlltani naposcsibt az ajnlkoz. A mr-mr aptiba zuhant hzaspr ekkor felledt s harsnyan nyugtatta meg Jancsit, hogy ez bizony gy van. Jancsi lelt az asztal mell, elvette a tlttollt, paprt krt s akkurtusan szmolt, mikzben jabb s jabb krdsekkel zaklatta a hzasprt. Aztn komtosan felkelt, zsebrevgta a paprcetlit s krte:
"Kldjenek nekem egy darab naposcsibt a megadott cmre."
Aztn usgyi, kifel a parasztudvarrl. Gyztem utnafutni.
Tanulmnyaink vge fel -ez ma mr a trtnelem j fejezeteknt jegyeztetik- bevezettk a "Mindennapi krdsek" cm tantrgyat. Nevezhetnm ezt akr alattomos agymossnak is, hiszen a clja az volt, hogy az eleddig polgri s kleriklis krnyezetben felntt s tapasztalt ifjsgot az j eszmk fel irnytsa. Ezeken az rkon minden gondolatnak szabad volt teret engedni. G. tanr r, aki eltlttt mr vagy negyven vet a tanri katedrn, volt hivatva levezetni ebbli stdiumainkat. Jancsival -akivel egybknt padtrsak is voltunk- kitalltuk a kegyetlen trft. Kiosztottuk egymsnak a szerepeket. gy az egyiknk az akkor erklcsben s politikjban fldn fetreng nmet ideolginak kpviseljeknt lpett fel, msikunk az j, a vrs isten lobogjt lengette.
G. tanr r tehetetlen volt megnyilvnulsainkkal szemben, akik a forgatknyv szerint egyms hajba kapaszkodva rikcsoltunk, mint kt mutl kakaspalnta. A kvetkez rn szerepet cserltnk. Aki eddig konzervatv volt, most vrsre vltott s a tegnap mg a vilgot vrsben lttatbl mlttek a nci ideolgia szaftos blffjei.
Jancsi 1949-ben bevonult katonnak. A nyugati hatrra kerlve megprblt disszidlni. Katonaknt, katonaruhban! A katonai trvnyszk elszr hallra, majd letfogytiglanra tlte.
1965-ben szabadult! Akkor tallkoztunk jra. s akkor ismertem meg egy embert, aki megrdemli, hogy ebben a visszaemlkezsben gy rjak rla, ahogy azta is mindg emlkszem r.
Jancsi a brtnben a leksznt rezsim kiemelked kpviselivel, magas mveltsg arisztokratkkal, egykori kormnytagokkal, hres kzletiekkel lt egytt. Ezek a flrelltott s megalzott emberek nem hagytk elveszni Jancsit a brtn idegeket tpz hvssgben. Ennek tudhat, hogy mikor Jancsi kikerlt onnan, folykonyan beszlt franciul, nmetl s angolul. Tlk, azoktl tanulta meg a benti nyelvrkon mindezt s persze viselkedni, viszonyulnia vilg dolgaihoz is. Tudomnyos knyveket olvasott, szleskr lexiklis ismeretek birtokban eligazodott, de szvesen el is igaztott brkit a vilg kibogozhatatlan dolgaiban. Kzs jbartunk D. Ervin, akinek 1949-ben sikerlt kivergdnie s aki figyelemremlt egzisztencit teremtett magnak Bcsben, hvta Jancsit, menne ki hozz. Jancsi azonban itthon maradt.
Azt mondta: ha ebben az orszgban olyan emberek lnek, mint amilyenekkel odabent megismerkedett, itthon kell maradnia, mert akkor ez a nemzet minden szpre hivatott.
Sohasem vallotta be, hogy ebben az tletben tvedett. m a brtnben szerzett betegsge hamar flrelltotta a tenni-akark s tudk soraibl. Knyrletbl -s nyilvnval politikai aspektusbl- csupn egy TZP-telep jjeliri llsa jutott neki, s , aki mindg minden ellen lzadt, mindennek ellenllt, most bksen trte sorsa kegyetlensgeit.
Ha sszejttnk, jkat nevettnk egykorvolt krsgeinken. m mosolya egyre fradtabb lett s egy hirtelenjtt infarktus tett pontot ennek az izgalmas s kt fejezetbl ll letnek a vgre.
2000
|