JANCSI
"Tveds azt hinni, hogy a sorsunk eleve elrendeltetett. A csillagok nem knyszertenek, csak mutatjk az utat." (Olvastam valahol)
1946 szn a pcsi Tompa Mihly utca egyik csendes kertjnek vadszlvel srn befuttatott lugasban hrom fiatal tstntkedett. Kezk gyben szgmr, oll, vonalz, ceruza s rengeteg papr. A fzfavesszbl font asztal kzepn "Az asztrolgia krdsei" cm knyvecske. A hrom fiatal mr az orvostanhallgat bszke cmvel rendelkezett, jllehet a(z akkor mg pcsi) Tudomnyegyetemet bellrl mg sosem lttk. Bohmek voltak s megszllottak. Az jra felfrisslt vilg szabad polgrainak tudtk s hittk magukat, mindenhez s mindenre jogot formltak a 19 vesek szemtelen, m tisztessggel fkezett hevessgvel.
Imdtk az irodalmat, trsuk volt rsi Feri, Galsai Grci, leveleztek s tallkozgattak prily Lajossal, az akkoriban frissen repatrilt Faludy Gyrggyel. S ha Pcsre ltogatott Emil bcsi (Kolozsvri Grandpierre), egytt srzgettek a Ndorban. Jancsi klnskppen vonzdott az irodalomhoz. Nemcsak rengeteget olvasott, de verseket is faragott, s mr ekkor jelentek meg rsai a magyar irodalmi folyiratok nmelyikben.
A Tompa Mihly utcnak ebben a hzban pihente ki a II. vilghbor fradalmait Eugn, aki Jen volt egykoron. Eugen a hbor eltt hagyta el az orszgot, Prizsba kltztt a Sorbonne-on vgzett pszicholgia szakon. Kalandos lete sorn elbb a de Gaulle-fle afrikai katonai tmrls, ksbb a francia Deuxime Bureau pszicholgusaknt kamatoztatta tudst. "A ti rdeketekben is!"- tette hozz mindg, ha regnybeill kalandjairl esett sz. Eugen ezen a dlutnon szoksos stjrl trt haza, mosolyogva vette tudomsul a hrom fiatal sznni nem akar vihncolst, m les szeme megakadt az asztalon fekv horoszkpon. Kezbe vette, hosszasan nzegette, majd megkrdezte: "Ki ez a horoszkp?" Jancsi bszkn vllalta a frissen elksztett munkt. Eugen szemn rnyk suhant t, szja csak annyira rndult, hogy tn mg egy lgy sem ugrott volna le miatta, letette a paprlapot az asztalra s beindult a laksba. Jancsi figyelmt azonban nem kerlte el az arcon tsuhant felhcske. Krlelni kezdte ht Eugent, rulja el, mit ltott ki a horoszkpbl. Eugen hosszas rbeszlsre s mert tn maga is azt hitte tved, elmondta, hogy a horoszkp szerint Jancsi egyszer hossz tra indul, ahonnan nagy betegen, gygythatatlanul tr majd vissza.
Aztn mltak az vek, mindhrman orvosok lettek. Jancsi j orvos lett, de sohasem tudta megbocstani magnak, hogy nem a blcsszkarra iratkozott. Egyre srsd irodalmi sikerei ezt a vlasztst igazoltk volna. Kzben megtanult angolul, franciul, merthogy nmetl mr gyermekkortl fogva tudott, gy ngynyelvv vlt.
Csillapthatatlanul s szorgalmasan mfordtott, mindent, ami a keze gybe kerlt. Kosztolnyi-imd volt, aki ismeri verseit, t hallhatja ki azokbl. Tagja lett a Magyar (ksbb a Nemzetkzi) Orvos rk Szvetsgnek.
Jancsi nemcsak gondtalan fiatal, de szemtelenl bohm fick is volt. 1947 farsangjn Nagy Ferenc, a bissei (Baranya megye) szlets akkori miniszterelnk volt a Pannniban (ma Palatinus) megrendezett megyebl fvdnke. Hivatalosak voltak hrom megye potenttjai, remny sem volt, hogy bejussunk a blba. Pedig -atyja jogn- ott elsblozott mindkettnk szerelme, a szpsges s a megyei fiatalsg blvnynak tekintett S. va is. Ott kdorogtunk a Kirly utca sarkn, hiszen beljebb nemigen kerlhettnk. A nemzeti szn karszalaggal elltott rendezk s biztonsgiak vigyztak a rsztvevkre, az nnep tisztasgra.
"Menj haza, ltzz nneplbe, egy ra mlva itt tallkozunk!"- adta ki a parancsot Jancsi. Nem krdeztem, tettem, amit mondott.
Elhiszi-e nekem a kedves Olvas, hogy ma sem tudom, hogyan lett neknk nemzeti szn karszalagunk, hogy mentnk egyre beljebb a bli forgatagba s vgl hogyan s hnyszor tncoltattuk meg S. vikt.
Szem s fltanja voltam, amikor Jancsi egy zben a Szchenyi-tr sarkn, a ma kpkdnek nevezett jrdaszigeten eladott egy vagon kukorict egy vagon melaszrt. A kukorics vagon az -dombvri llomson llt, a melaszos meg Kaposvron. Ltni ugyan nem ltta azokat sem az elad, sem a vev, de aki meglte a feketzs effajta legends kort, tudhatja, hogy akkor az effle tranzakci mgcsak extra-szmba sem volt vehet.
Kln regnyben kne s lehetne megrni, mennyi szeld krsget kvettnk el Jancsival, m -azt hiszem-- sohasem lptk t azt a hatrt, amely akkor mg szelden knlta magt a forradalmian szertelen fiataloknak.
Ekzben Jancsi fogadsbl egy nyr alatt megtanult spanyolul, mikzben korbban mr az olasz nyelvet is magnak mondhatta, de belesta magt az grgbe is, hogy ferdt-fordts nlkl eredetiben ismerhesse meg a klasszikusokat. s rta franciul, angolul, olaszul szerelmes s lrai verseit, melyeket nem egyszer bartainak adott oda mfordtani, el nem rulva eredeti szerzjket.
Imdta a zent. s rtette is. Csak ne nekelt volna nha hozz! Egy kihezett saklfalka artikullatlan vltse mennyei zene volt ahhoz kpest, amit produklt, ha nekelhetnkje tmadt. Ilyenkor llt elre szegezte, szemei az erlkdstl majdnem kiugrottak gdrkbl, rezegtette tokjt s a felismerhetetlensgig eltorztotta a szerz szndkt.
Aztn megnslt. Osztlytrsa hgt vette el. Akinek szvbntalmai miatt arra knyszerlt, hogy elfogadjon egy algriai kikldetst. Tudom, nemcsak a felesge rdekben tette, szvesen is ment Constantine-be, ahol a helyi krhz laboratriumt vezette.
Elszr hat vig volt kint. Amikor hazajtt, sszegyltek a Tompa Mihly utcai trsakkal, akik fltani voltak Eugen egykori "jslatnak". Rhgve idztk Eugent s korukat meghazudtol ficnkolssal hirdettk: az let szp!
Ksbb megplyzoptt mg hrom vet. Visszatrt Constantine-be ahonnan egyszercsak vratlanul rkezett haza. Azon a dlutnon megkrt, mennk ki vele a szentlrinci templomba s orgonljak neki. Boldogan s bszkn tettem. Bachot jtszottam, meg gyesen -hogy meg ne srtsem a templom szentsgt- a Creola cm tangt, kedvenc slgert. Vgl a magam laikus mdjn, mintegy befejezsknt, teljes tuttival, mit sem trdve Bach szndkval s elrsaival, a D-moll toccata s fugt.
Elmlzva lt a kruson s mereven nzte az oltrkpet. "rgyellek, csm!"- mondta, amikor vllam tlelve kifel jttnk a templombl. Majdnem rreplikztam: n is tged! De ez valahogy bennem ragadt.
Este otthon megkrt, jtsszam neki szintetiztoron a Zorbt. tlelte felesgt, csokornyakkendjben gy nzett ki, mint egy feljtott Albert Schweitzer, s jrta, jrta, jrta a tncot. Egyre gyorsabb ritmusban jtszottam, mintegy incselkedve vele, tudja-e kvetni hirtelenjtt s kegyetlenked szertelensgemet. Tudta!
Kipilledve lt le, csendesen mosolygott, mint ki tette a magt, mintha tudta volna, hogy ez a tnc a Hallnak sznt tnc volt.
Este elbcsztunk egystl, meggrtette velem, hogy kimegyek hozz Algriba. Megcskoltuk egymst s elment.
Harmadnap tudtuk meg, hogy azrt jtt haza, mert acut myeloid leukmit diagnosztizlt magn s azt is, hogy vgs stdiumban van.
Hetek mlva minden orvosi igyekezet ellenre meghalt. Hallos gyn ontotta a szarkasztikus csujogatkat, fityiszt mutatva a hallnak, s vgasztalt mindenkit, akirl tudta, hogy hinyozni fog neki.
Mg partecduljnak mottjt is fogalmata meg:
"Nem kell koszor, ciprus-g, s rtem ne knnyezzetek, aki szeretett, mosolyt tegye le majd srom felett, az tbb nekem, mint a virg s brmifle kegyelet!"
Ahogy mlnak az vek, gy szeretem egyre jobban.
A testvrbtym volt!
2000
|